Politikai erkölcs

Az erkölcsi normákat betartó (erkölcsös) magyar politikus

  • szereti Magyarországot, annak állampolgárait és a magyarokat,
  • az ország, a polgárai, a magyarok javát akarja,
  • mondataival, tetteivel segíti az ország érdekei érvényesülését,
  • az ország, a polgárok, a magyarok egésze érdekeit a saját és egyes érdekcsoportok, pártok (eredeti jelentése szerint: részek) érdekei elé helyezi.

Az erkölcsi normákat nem követő (erkölcstelen) magyar politikus a saját és egyes érdekcsoportok, pártok érdekeit

  • ismétlődően Magyarország, a polgárok és a magyarok érdekei elé helyezi,
  • érvényesülésüket az ország, a polgárok, a magyarok egészének érdekei ellenére is segíti.

Az erkölcsös politikus az összességében legjobb döntésre törekszik, ezért az ügyek intézésébe (a körülményektől függően, ésszerűen maximális mértékben) érdemben bevonja a hozzáértőket, az érintetteket.

Az erkölcstelen politikus ismétlődően saját maga, egyes érdekcsoportok, a pártja szempontjából legjobb döntésre törekszik, ezért az ügyek intézésébe csak az érintettek, a hozzáértők egy része bevonására törekszik, az érintettek, a hozzáértők jelentős részét kihagyja az ügyek intézéséből.

Az erkölcsös politikus az ügyek intézése során (a körülményektől függően, ésszerűen maximális mértékben) megismeri és súlyozza az összes kapcsolódó szempontot és mások (erkölcsileg vállalható) szempontjait olyan súllyal veszi figyelembe, mintha azok saját szempontjai volnának.

Az erkölcstelen politikus az ügyek intézése során nem törekszik arra, hogy megismerje és súlyozza az összes kapcsolódó szempontot és a mások (erkölcsileg vállalható) szempontjait nem veszi (megfelelő súllyal) figyelembe.

Az erkölcsös politikus törekszik rá, hogy az ügyekben érintettek hozzáértőkké váljanak, híve a nyilvánosságnak, elősegíti, hogy a közérdekkel, közpénzzel kapcsolatos adatok nyilvánosságra kerüljenek, ha ez közérdeket nem sérti.

Az erkölcstelen politikus nem törekszik rá (hanem akadályozza), hogy az ügyekben érintettek hozzáértőkké váljanak, nem híve a nyilvánosságnak, akadályozza közérdekkel, közpénzzel kapcsolatos adatok nyilvánosságra kerülését.

Az erkölcsös politikus szorgalmazza, hogy ha a fenti etikai normákat egy politikus megsérti, akkor vizsgálat tárgya legyen a normasértés.

Az erkölcstelen politikus nem akarja (mindig), hogy ha a fenti etikai normákat egy politikus megsérti, akkor vizsgálat tárgya legyen a normasértés.

Az erkölcsös magyar politikus hozzájárul Magyarország pozitív értékeinek, tekintélyének növekedéséhez, elősegíti, hogy Magyarország polgárai, a magyarok büszkék legyenek Magyarországra.

Az erkölcstelen magyar politikus hozzájárul Magyarország pozitív értékeinek, tekintélyének csökkenéséhez, akadályozza, hogy Magyarország polgárai, a magyarok büszkék legyenek Magyarországra.

Az erkölcsös magyar politikus tevékenységével hozzájárul, hogy Magyarország polgárai jól érezzék magukat hazájukban, szeressék hazájukat, munkájukkal Magyarország értékeit gyarapítsák.

Az erkölcstelen magyar politikus tevékenységével hozzájárul, hogy Magyarország polgárai rosszul érezzék magukat hazájukban, akadályozza, hogy szeressék hazájukat, elősegíti, hogy munkájukkal ne Magyarország értékeit gyarapítsák.

Az erkölcsös politikust (mint a közjót eredményesen szolgálót) az erkölcsös emberek (követendő) példaképül állítják gyermekeik elé.

Az erkölcstelen politikust (mint a közjó megvalósulásának akadályozóját) az erkölcsös emberek megvetik és céljuk a közhatalomtól való megfosztása.